لیگ پیش‌بینی روند بازار سهام

شرح خلاصه

در این مسابقه، اطلاعات قیمت و حجم معاملات ۱۰ سهم در سال های گذشته در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود. در زمان مسابقه، تیم ها می بایست قیمت هر کدام از ۱۰ سهم را برای ۱۰ روز آینده پیش بینی کنند.

شرح مسابقه

امروزه هوش مصنوعی در سراسر زندگی افراد بشر وارد شده است به طوریکه کمتر فعالیتی را می توان یافت که از این فن‌آوری مبری باشد. یکی از اساسی ترین کاربردهای هوش مصنوعی در پیش بینی سری‌های زمانی مانند قیمت سهام در بازار بورس است. در کشورهای توسعه یافته بالغ بر ۸۰% حجم معاملات بازارهای مالی از طریق معاملات الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی انجام می پذیرید. رشد بازار سرمایه داخلی نیز مستلزم استفاده از فناوری اطلاعات و تکنولوژی های جدید نظیر هوش مصنوعی است.

در این مسابقه اطلاعات مربوط به اسم نماد (Ticker)، تاریخ (DTYYYYMMDD)، قیمت ابتدای روز (First)، قیمت انتهای روز (Last)، بیشترین قیمت روز (High)، کمترین قیمت روز (Low)، قیمت پایانی (Close)، و حجم معاملات (Volume) مربوط به ۱۰ سهم برای روزهای کاری در یک بازه زمانی بیش از ۷ ساله (از ابتدای سال ۱۳۹۰) در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که قیمت پایانی، به نوعی یک میانگین موزون بر روی قیمت های معامله شده در یک روز است. اطلاعات ارائه شده مربوط به بازه زمانی ۱/۱/۱۳۹۰ تا ۱۶/۱۰/۱۳۹۷ است و مربوط به نمادهای فولاد، همراه، خودرو، اخابر، فملی، فارس، تاپیکو، سفارس، سغرب، و خساپا می باشد. ضمنا شرکت کنندگان در صورت تمایل به دریافت اطلاعات مربوط به روزهای بیشتر می توانند از طریق مراجعه به وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس http://cdn.tsetmc.com/Site.aspx?ParTree=111A11 و نصب نرم افزار TseClient اقدام به دانلود داده های مورد نیاز خود کنند. در این صورت دانلود داده از نرم افزار TseClient توصیه می شود برای روزهای بدون معامله، مقادیر قیمت، مساوی با قیمت روز گذشته درنظر گرفته شود و حجم نیز صفر منظور شود. هر تیم شرکت کننده بر اساس اطلاعات دریافتی می بایست الگوریتم یا الگوریتم‌هایی را طراحی نماید که قابلیت پیش بینی قیمت پایانی (Close) هر سهم را در آینده داشته باشد.

در روز مسابقات، الگوریتم های تیم ها می بایست با ورودی گرفتن اطلاعات دنباله ای مربوط به هر یک از ۱۰ سهم، مقادیر مربوط به قیمت پایانی (Close) همان سهم را برای روز بعد به مدت ۱۰ روز پیش بینی کنند و پیش بینی ۱۰ روز هر سهم را در فایل متنی مجزا ذخیره کنند، به طوری که در هر خط، مقدار پیش بینی شده قیمت برای یک روز نوشته شده باشد. فرض بر این است که اولین روز داده تست، روز بعد از آخرین روز داده آموزشی است. قابل ذکر است که داده آموزشی و تست برای تمامی تیم ها یکسان خواهد بود.

نحوه ارزیابی

ارزیابی تیم ها بر اساس محاسبه خطا با معیار MSE (Mean Squared Error) بین مقادیر پیش بینی شده و مقادیر واقعی مورد انتظار انجام می شود. سپس از تیم ها، مصاحبه علمی به عمل می آید.

قالب ورودی و خروجی

ورودی و خروجی :

تنها ورودی تیم ها برای این لیگ، آدرس مربوط به پوشه داده ها است. اطلاعات مربوط به هر سهم، در یک فایل مجزا با فرمت csv در اختیار تیم ها قرار داده می شود و برنامه هر تیم باید تمامی فایل های درون این پوشه را خوانده و برای آموزش مدل (های) خود از آن استفاده کند. تیم ها می توانند برای هر سهم، یک مدل مجزا را آموزش دهند. پس از آموزش مدل (ها)، هر برنامه باید پیش بینی مربوط به سهم مورد نظر را در یک فایل متنی  مجزا ارائه دهد. اگر نام فایل آموزشی یه صورت PTAP1-e.csv باشد، فایل خروجی مربوطه باید به صورت PTAP1-e-pred.txt نام داشته باشد و هر سطر درون هر فایل، مقدار قیمت پیش بینی شده مربوط به سهم مورد نظر در یک روز از روزهای تست باشد. به همین نحو نام فایل های خروجی دیگر نیز باید با افزودن -pred به نام فایل ورودی و استفاده از فرمت txt تعیین گردد.

نمونه فایل ورودی نمونه فایل شاخص ها

فرمت مقادیر درون هر یک از فایل های آموزشی به صورت زیر است:

<VOL> <CLOSE> <LOW> <HIGH> <LAST> <FIRST> <DTYYYYMMDD> <TICKER>
<volume 1> <close 1> <low 1> <high 1> <last 1> <first 1> <date 1> <ticker>
<volume 2> < close 2> <low 2> < high 2> < last 2> < first 2> <date 2> <ticker>
<volume n> < close n> <low n> < high n> < last n> < first n> <date n> <ticker>

قوانین لیگ

  1. کلیه تیم های شرکت کننده در این مسابقه موظف به رعایت کلیه قوانین عمومی مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر هستند.
  2. استفاده از کدهای آماده تابع قوانین عمومی مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر می باشد.
  3. مهلت ارسال کد تا ساعت ۱۲ شب تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ می باشد.
  4. محدودیتی در مورد زبان برنامه نویسی مورد استفاده وجود ندارد.
  5. برنامه شرکت کنندگان می‌بایست در زمان مسابقه آموزش داده شود و استفاده از مدل‌هایی که قبلا آموزش دیده شده، در زمان مسابقه مجاز نیست.
  6. علاوه بر ارسال کد در موعد مقرر و اجرای آن در روز مسابقه، ارائه فنی نیز لازم است.

شرکت کنندگان

ردیف نام تیم دانشگاه/شرکت مسئول تیم کشور
۱ Aura-SP دانشگاه تبریز
۲ Cube
۳ QubicAI بینیازیان
۴ VIKI عباسی
۵ AUT-Finance امیرکبیر سیرانی
۶ DemoVersion دانشگاه تهران حسام حداد
۷ mozhem
۸ TexMex دانشگاه امیرکبیر مولوی
۹ AsanBourse فکوری
۱۰ Algomind میلاد رحمانی
۱۱ tensor علیرضا موسوی نیا
۱۲ Darius دانشگاه امیرکبیر سلامی
۱۳ closest
۱۴ aali علی زادی
ردیف نام تیم دانشگاه/شرکت مسئول تیم کشور
۱ Aura-SP دانشگاه تبریز

نتایج

…: پس از پایان مسابقات :…

اعضای کمیته فنی و اجرایی‎

دکتر حمیدرضا شهریاری

دکتر حمیدرضا شهریاری

عضو کمیته فنی
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دکتر مهدی شجری

دکتر مهدی شجری

عضو کمیته فنی
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دکتر احمد نیک آبادی

دکتر احمد نیک آبادی

عضو کمیته فنی و مسئول لیگ‎
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مهندس محمد مهدی محصولی

مهندس محمد مهدی محصولی

مسئول اجرایی لیگ
دانشجوی دکتری هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دکتر علیرضا حسین پور

دکتر علیرضا حسین پور

عضو کمیته فنی
قائم مقام مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه
دکتر سعیده ممتازی

دکتر سعیده ممتازی

عضو کمیته فنی
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر